Uber, Drone'larla Yemek Siparişi Taşıyacak


Üyelik Yaşı
7 Ay
Mesajlar
908
Tepki Puanı
936
Ödül
41
Konum
Buradayım.
Ülkemizde “dövülmesi meşru şoförler topluluğu” olarak tanınan Uber, ABD’de dronelarla (uçangöz) yemek siparişi taşımak için ön hazırlıklar yapıyor. Gelecek yıl 10 farklı şehirde test süreci başlatılacak.

3199

Uber’in test için seçtiği şehirler yılın çoğunluğunda yağmur, kar görülmeyen bölgelerde. Ayrıca droneları kötü hava şartları kadar yüksek katlı binalar da sıkıntıya sokabiliyor. Bu nedenle teslimat bölgeleri genellikle tek veya iki katlı yapılara göre belirlenmiş. Uber Eats henüz test aşamasında ve yük, uzaklık, teslimat noktası belirleme gibi konularda elbette yeterli değil. Tennessee Üniversitesinden profesör Ted Stank konuyla ilgili
3200
“Dronelar gelecekte taşımacılık ve lojistikte çok daha etkin olacaklar. Bugün için halen eksiklikler var. Ancak dronelar hava koşullarına uygun hale getirilebilir. Bununla birlikte teslimat uzaklıkları sadece birkaç yıl içinde üç kat artacak, hava koşulları ne olursa olsun droneların teslimat yapabilmesi sağlanacak” açıklamasını yaptı. Ki droneların sadece birkaç yılda geldikleri noktayı düşünürsek Profesör Stank’ın bizlere sunduğu gelecek hiçte uzak bir ihtimal değil.

Drone Teslimatında Olası Sorunlar
Uber’in, daha öncesinde aynı konsepti uygulamaya koyan Amazon ve diğer tüm drone taşımacılık girişimlerinin önündeki sorunlar bariz biliniyor. Bunların en korkulanı droneların hacklenmesi. Hadi hackerlara karşı bir şeyler yapılabilir; daha fenası dronelara taş atanlar, hatta kurşun sıkanlar da olacaktır. Ki geçtiğimiz aylarda ABD’de bir Amazona ait drone çok fazla ses yaptığı gerekçesiyle taşlanmıştı.

Elbette her teknolojinin başlangıcı bir cadı avı partisine döner. Televizyon, bilgisayar, araba da ilk kez ortaya çıktığında insanlar tarafından tepki görmüştü. Şuan hiç kimse arabalar çok gürültü yapıyor diye pencereden saksı fırlatmıyor sanıyorum. Drone ile teslimat da bu süreçleri aşarak hayatımızın normali haline gelebilir.

 

Davsanizim

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
6 Ay
Bakiye
0,00 TL
Mesajlar
1,122
Tepki Puanı
431
Ödül
56
Yaş
16
Konum
Cehennems
aga b biz mahrum kalıcaz galiba kuryereler yemeği getirene kadar aç karın doyuyor
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.