VDS Nedir, Ne İşe Yarar? - 3 Adımda Doğru VDS Seçimi

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
VDS nedir? VDS ne işe yarar? VDS seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi konuda olursa olsun yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığınız bir ürün ya da hizmetten yararlanmak isterseniz bu alanda daha önce tecrübe edinmiş, uzman kişilerin görüşlerine kulak asmanız gerekmektedir. Uzun yıllardır internet sektörü içerisinde olan birisi olarak kendi tecrübelerim ve çevremden birçok uzmanın da görüşlerini alarak dikkat etmeniz gereken 3 temel noktayı bir araya getirdik.

VDS nedir detaylı bir şekilde açıklayarak, bu hizmete hangi durumlarda ihtiyaç duyacağınızı ve ne işe yaradığını bilmeyen arkadaşlar için basit bir dille ele alacağım. Daha sonrasında yazımın ilerleyen kısımlarında birçoğumuzun VDS seçimi yaparken önemsemediği 3 detaya dikkat çekecek ve bu sayede doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağım.

vds nedir

VDS Nedir?


VDS Nedir?
– Virtual Dedicated Server kelimesinin baş harfleri alınarak oluşturulan VDS terimi için net bir Türkçe karşılığı henüz belirlenmemiştir. Basitçe bu kavramın ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse VDS; fiziksel donanım kaynaklarına sahip bir sunucunun sanallaştırma teknolojileri kullanılarak birbirinden ayrılmasıyla oluşturulmuş sunuculardır. Yani, bir fiziksel sunucu üzerinden gelişmiş yazılımlar ile ayrılmış “sanal” sunucular olması nedeniyle sabit fiziki bir sunucuya göre daha ekonomik bir çözümdür.

Son yıllarda internet sitelerinin ihtiyaçlarının giderek artması ve özel yazılımların ihtiyaçları dolayısıyla giderek popüler hale gelmiştir. Küçük işletmeler ve internet sitesi sahipleri özel yazılımlarını çalıştırabilmek için yüksek maliyetli bir fiziksel sunucudan kaçınarak daha uygun maliyetler ile ihtiyaçları dahilinde sanallaştırılmış sunucu hizmetlerine yönelmektedir. VDS sunucuları üzerinde belirtilen alan, trafik ve diğer özellikler (CPU, Ram vb.) tamamen size ayrılmış olacağı için dilediğiniz gibi kullanmakta özgür olursunuz. Kısaca VDS nedir sorusuna verebileceğim en basit dille yanıt bu şekildedir, umuyorum ki açıklayabilmişimdir.

vds ne işe yarar

VDS Ne İşe Yarar?


VDS Ne işe Yarar?
– Size özel ayrılmış bu sanal sunucuların kullanım alanları oldukça geniştir. Çoğunlukla yoğun trafik alan ya da özel yazılım çalıştırması gereken internet siteleri tarafından tercih edilen VDS hizmetlerinin kullanım alanları yalnızca bununla sınırlı değildir. Kısaca VDS ne işe yarar ve hangi amaçla & alanlarda kullanılır bahsetmek gerekirse;
  • Web (İnternet) siteniz için ihtiyaç duyduğunuz özel yazılımları çalıştırmak,
  • Yüksek kaynak gerektiren & performansa ihtiyaç duyan blog vb. tüm internet sitelerinizi barındırmak için,
  • E-Ticaret uygulamalarınız ve sitenizi daha güvenli bir şekilde yayına almak için,
  • Veri yedekleme & depolama alanı olarak kullanmak için,
  • Yüksek kaynağa ihtiyaç duyan çalışmalarınız için,
  • Muhasebe, IK ve diğer kurumsal yazılımlarınız için.
VDS teknolojisinin bizlere sunduğu en büyük avantajlardan birisi ise esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Genellikle hizmet sağlayıcınız üzerinden birkaç tıklama ile ihtiyaçlarınız dahilinde VDS hizmetinizin limitlerini genişletebilirsiniz. Ayrıca gerekli ayarlamaları yaptığınız takdirde yedekli bir şekilde çalışma ortamı sunabilmektedir.

3 Adımda VDS Seçimi


3 Adımda VDS Seçimi
– Sizler için bir araya getirdiğim bu 3 adım sayesinde ihtiyaçlarınız doğrultusunda profesyonel ve sorunsuz bir VDS hizmeti için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.
  • Bulut Teknolojileri ile Yeni Nesil Alt Yapı
  • Yüksek Performans için %100 SSD Disk Alt Yapısı
  • Gelişmiş Bir Veri Merkezi Seçimi
Kısaca dikkat etmeniz gereken 3 önemli husus bu şekilde. Merak edenler ve yeterli tecrübeye sahip olmayan kişiler için gelin bu maddeler ile tam olarak ne anlatmaya çalıştığımıza bir göz atalım. İşte 3 adımda VDS seçimi nasıl yapılır;

bulut server

1- Bulut Teknolojileri ile Yeni Nesil Alt Yapı

Alacağınız VDS hizmetlerinin yedeklenebilmesi oldukça önemlidir. Bulut alt yapısı üzerine inşa edilmiş bir fiziksel sunucu içerisinde yer alan sanal sunucularda kolaylıkla yedeklenebilir. Bu nedenle sanal sunucu hizmetleri alırken veri kaybı yaşamamak için %100 yedekli bir alt yapıya sahip bulut sunucusu üzerinden hizmet veren kurum seçmelisiniz.

Sanal sunucu hizmetlerinizin bağlı bulunduğu fiziksel sunucunun donanımlarının doğrudan bu iş için üretilmiş kurumsal parçaları içerip içermediğine dikkat edin. Örnek vermek gerekirse hizmet alacağınızın sanal sunucunun bağlı bulunduğu fiziksel sunucunun işlemcisi Intel Xeon serisinden olabilir. Bu seri özel olarak üretilmiştir ve ev kullanıcıları için uygun değildir.

2- Yüksek Performans için %100 SSD Disk Alt Yapısı

VDS üzerinde çalıştıracağınız sistem ya da yazılım ne olursa olsun yüksek performans alabilmek için SSD disk günümüzde lüks değil bir gerekliliktir. Tecrübeli kullanıcılar standart HDD alt yapısına sahip sunucuları yalnızca depolama amaçlı kullanmaktadır. Verilerin daha hızlı işlenebilmesi ve sunucunuz üzerinde yayın yaptığınız sitelerinizin ziyaretçilere daha hızlı yanıt verebilmesi için SSD disk alt yapısı bir gereklilik halini almış durumda. Yüksek okuma ve yazma hızları sayesinde SSD diskler saniyeler içerisinde onlarca veriyi işleyerek ziyaretçilerinize hızlı bir şekilde yanıt verebilmektedir.

3- Gelişmiş ve Yedek Alt Yapıya Sahip Bir Veri Merkezi Seçimi

Sanal sunucularınız için gerekli donanım alt yapısının kurulu olması sorunsuz bir hizmet alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun için fiziksel sunucunun bağlı bulunduğu veri merkezi de önemli bir role sahiptir. Veri merkezinin internet alt yapısının yedekli olup olmadığı, fiziksel sunucunuzun kabin internet hızı ve size tanımlanmış internet hızı gibi detayları nelerdir?

Veri merkezi olası bir ağ hatası ya da donanım hatası halinde ne kadar hızlı aksiyon alabiliyor? Tüm bunları öğrenebilmek için veri merkezlerinin internet sitelerini ziyaret ederek tanıtımlarına bir göz atabilir ve internet üzerinde veri merkezi hakkında yapılmış yorumları inceleyebilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren en popüler ve yüksek teknolojiye sahip veri merkezlerinden birisi Radore Veri Merkezidir. Fakat bu veri merkezi oldukça büyüktür ve kendi içerisinde bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerin sunmuş olduğu hizmet kalitesi farklılık gösterebilmektedir. Hizmet alacağınız aracı kurumlar genellikle bu farklılığı birçok kullanıcı bilmediği için genel bir tabir kullanır ve “Radore Veri Merkezi” diye yarım bir bilgi sunar.
 
Üst