Volkswagen Manisa'da Fabrika Kuruyor! Peki yatırım hakkında neler biliniyor?


Üyelik Yaşı
7 Ay 3 Haf.
Mesajlar
1
Tepki Puanı
1
Ödül
4
Yaş
22
Konum
Türkiye
6843

Volkswagen'in Manisa'da 943,5 milyon TL sermayeli bir şirket kurduğunun Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmasıyla Alman otomotiv devinin Türkiye'ye gerçekleştireceği fabrika yatırımı da kesinleşti.
Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş. adı ile kurulan şirket, uzun vakitdir Türkiye dahil bir dizi ülke ile görüşmeler yürüten Volkswagen'in kararını verdiğini gösterdi.
Volkswagen'in yatırım gerçekleştirme amacıyla değerlendirdiği bir diğer seçenek olan Bulgaristan'dan vazgeçerek Türkiye'yi seçmesi, Türkiye'deki yatırım ortamı amacıyla olumlu bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.
Volkswagen'in Türkiye'ye yaptığı yatırım ile alakalı bilinenleri beş başlıkta değerlendirdik.
1. Volkswagen'ın Türkiye'ye yaptığı yatırımın büyüklüğü nedir?
Volkswagen, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan bildirimde Manisa odaklı kurulan şirketin sermayesini 943,5 milyon TL olarak meydana koydu.
Bloomberg haber ajansının haberine göre Volkswagen'in Türkiye'ye gerçekleştireceği toplam yatırımın sayısal değeri 1,4 milyar doları bulacak.
Yeni şirket, otomobil, kamyon, her nevi motorlu vasıta ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı ile bu parçaların satışı, ithalatı ve dışalımından mesul olacak.
Bloomberg, adını vermediği bir üst seviye Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde bu şirketin kurmasının planlandığı fabrikanın 300 bin adet vasıta üretim kapasitesinde olacağını belirtti.
Yine aynı haberde bu şirket ile 5 bin şahsa istihdam sağlanacağı aktarıldı.
Volkswagen
Bu fabrikanın Orta Doğu ve Rusya amacıyla üretilecek vasıtaların dışalım merkezi olması bekleniyor.
Bu fabrikayla birlikte Volkswagen'ın dünya çapındaki fabrikalarının adedi 123'e çıkıyor.
Açılacak fabrikada orta boyutta sedan vasıtalar olarak W Passat ve Skoda Superb'in üretilmesi ve bu vasıtaların Doğu Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına gönderilmesi bekleniyor.
Dünyanın en büyük araba yapımcısı olan Volkswagen, bu kategoride Asyalı rakipleri ile bu piyasalarda rekabet etmekte uzun vakitdir zorluk yaşıyor.
Kaynak:Haberin devamı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst