Web Siteniz İçin 14 Muhteşem Yazı Tipi

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
İnternet üzerinden düşüncelerinizi yazıya aktarmak ve okurlarınız ile paylaşmak için tercih edebileceğiniz binlerce farklı font yani yazı tipi bulunmaktadır. İçeriğinizin daha fazla dikkat çekmesi ve okuru kendisine fark ettirmeden bağlaması için doğru yazı tipini seçmenin önemi oldukça fazladır. Bu yazı içerisinde sizlere font nedir, ne anlama gelmektedir kısaca bahsetmenin yanı sıra kullanabileceğiniz eşsiz 14 farklı fonttan bahsedeceğim.

Umuyorum ki sizler için hazırlamış olduğum bu içerik faydalı olacaktır ve internet sitenizde kullanıcı deneyimini artırmak için içeriğinize uygun bir font seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Sizlerde halihazırda kullandığınız ve diğer site yöneticilerine tavsiye edeceğiniz alternatif fontlar biliyorsanız, bizimle paylaşmak isterseniz yorum alanını kullanabilirsiniz.

helvetica preview

Font Nedir?

Font nedir?
– Kısaca bahsetmek gerekirse giderek gelişmekte olan dijital çağ içerisinde yazı tiplerinin uzunluk, genişlik ve diğer özellikleri açısından sınıflandırılması & tanımlanmasına font denilmektedir. Daha basit ve anlaşılır bir şekilde bahsetmek gerekirse font okumakta olduğunuz yazı başta olmak üzere karşınıza çıkacak içeriklerin yazı tipi stilini ifade etmektedir.

Çevrimiçi olarak oluşturulan dokümanlar başta olmak üzere yayına alınacak internet sitelerinin içerikleri ve logoları için tam bir uyum içerisinde projenin amacına uygun bir yazı fontu seçimi yapılır. İnternet sitelerinin içerikleri hazırlanırken doğru seçilmiş bir font, hazırlanmış olan içeriğin okunurluğu üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Yalnızca okunurluk değil sitenin genel görünüşü ve kullanıcı deneyimi açısından da fazlasıyla öneme sahiptir.

optima preview

Font Seçimi Neden Önemlidir?

Font seçimi neden önemlidir? Font seçimine neden bu kadar çok dikkat edilmelidir?
– Birçoğunuzun aklında bu veya benzeri soruların yer aldığını biliyorum. Görsel tasarım olarak tabir edeceğimiz çalışmalar temelinde insan gözünün anatomisine ve insan beyninin algılama şekline hitap etmekte olan oldukça geniş çaplı ve derin bir konudan oluşmaktadır. Hayatımıza ilk giriş yaptığı andan itibaren devamlı olarak gelişimini sürdüren görsel tasarım, internetin ve internet sayfalarının yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla ön plana çıkmıştır.

İnternet sitelerinin tasarlanması ve içeriklerinin hazırlanmasının yanı sıra bunlar ile ilgili oluşturulan banner veya afişler başta olmak üzere birçok ögenin temelini oluşturmaktadır. Bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi için her noktada karşımıza çıkacak “yazılar” okur ve ziyaretçilerle doğrudan iletişim halinde olmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle doğru ve etkili bir font seçimi gerçekleştirilmelidir. Geliştiricilerin birçoğu yazı tipinin öneminin henüz farkına varmamıştır. Bunun yanı sıra tüketici ve okurlarda farkında olmamasına karşın karşılaştıkları sitenin içeriğini oluşturan fontlar ile ilgili bilinçaltlarında bir ilk izlenim oluşturmaktadır.

Font seçimi yapılırken bu fontun çok küçük ya da büyük olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra zor okunan ve karmaşık fontlardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ziyaretçilerinizi rahatsız edecek font seçimleri sitede kalma sürelerini düşürecek ve bu durum doğrudan SEO çalışmalarınıza etki edecek ve arama motorlarındaki sıralamanızı düşürecektir.

perpetua preview

Web Siteniz için 14 Muhteşem Font

Peki, yazının başından beri web siteniz için 14 muhteşem font diyorsun, bunlar hangi fontlar mı diyorsunuz? Merak etmeyin font kavramı ve önemi hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istedim. Gerekli bilgilendirmeyi ve font seçimini neden yapmanız gerektiğine dair açıklamamın ardından artık font seçimi yapmanıza yardımcı olmak için tavsiye edeceğim başarılı fontları sizlerle paylaşmak istiyorum.
  • Times New Roman
  • Arial
  • Helvetica
  • Verdana
  • Courier
  • Optima
  • Monaco
  • Didot
  • Copperplate
  • Lucida Bright
  • Perpetua
  • Candara
  • Garamond
  • Comic Sans
Listemde yer verdiğim fontlardan bazılarını daha önceden duymuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Oldukça popüler olan bu yazı tipleri başarılı birçok projenin arkasında yer alıyor ve kullanıcı deneyimi konusunda neredeyse kimseyi yarı yolda bırakmıyor.

oxcakmak

Back-End Developer
Gold Üye

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Haf.
Ödül
161
Raleway da öneririm