Webmaster Günlüğü: Kişisel Blog Açmak

baydogan

SADECE İŞ İÇİN: [email protected]
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
41
Arkaplan rengini #e86ed0 yapıyor ve ardından size günlük tutmanın ne kadar şeker bir şey olduğundan bahsediyorum, bir saniye…
Bu yazıda son zamanlarda artan webmaster kişisel bloglarının açılma sebeplerini, bu sitelerin internete ve dahası site sahibine katkısından bahsetmek istiyorum. Aslında yazının hedef grubu webmaster olanlar değil, webmaster olma yolunda ilerleyenler. Biliyorsunuz, drag n drop webmasterlık sayılmıyor.

Açılan web sitelerinin %60’ından fazlası (yine sallıyorum tabii) ilk yıl içinde kapanıyor. Halbuki bir web sitesinin ziyaret ve gelir dengelerinin oturması için -tesadüfe bakın- en az bir yıl gerekmektedir. Webmasterların çoğu bir işe başlamaktaki heveslerini o işi devam ettirmeye gelince tüketmiş olurlar. Bir kişisel blogunuzun olması işte bu mesleki laneti kırmanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte kişisel bloglar, kişisel sorunlarınızın çözümleri için not defteri görevi görürler. Cpanel’de ioncube nasıl yüklenir sorusu yıllardır net bir cevap bulamadı mesela. Sadece kendi yaşadığınız problemlerin çözümlerini sitenize eklemeniz bile size ziyaretçi kazandıracaktır. Ek olarak dur bir de havuç katalım içine diyerek yaptığınız yemeğin tarifini, enee bu böyle de oluyormuş diyerek keşfettiğiniz bir ipucunu da paylaşabilirsiniz. Adı üstünde, kişisel blog.

Fakat en önemlisi, bir webmasterın kişisel blogu onun gelişim sürecini analiz etmeye yarar. Yeni yetenekler edinip yeni alanlara girdikçe kişisel blogunuzda yayınladıklarınızın çeşitliliği de artacaktır. Şöyle kısa bir sık sorulan sorular yapalım da akılda soru kalmasın.

Bu da bir SSS:
kişisel blog açmak

Webmaster kişisel bloglarında sadece webmaster konularından mı bahsedilir?
Arada bir anahtar kelime rekabetine bakın. Kişisel de olsa her şey hit içindir. Yüksek ziyaret sizi kişisel blogunuza yeni içerikler girmek için teşvik edecektir.

Peki, hangi konulara yönelmeliyim?
Rekabeti az olan ancak ilgi de görecek konular hakkında yazmalısınız. Ayrıca adı üzerinde kişisel blog. Yani bizzat deneyimlediğiniz ve samimi şekilde aktardığınız bilgiler olmalı. Bu şekilde çok kısa süre içinde kendi kitlenizi yaratabilirsiniz.

Kişisel blog devamlı kazanç kapısı mıdır?
Bir noktada evet. Kişisel blogların Adsense onayı alması (gözlemlerime göre) daha kolay. Düzenli ziyaret edilecek içerikler ile az uğraş ile devamlı kazanç elde edebilirsiniz.

Her ay hosting parası mı ödeyeceğim yani?
Blogger kullanın? Eğer Blogger altyapısını beğenmiyorsanız Wordpress.org’ta onlarca uzantıda ücretsiz domain ve hosting edinebilirsiniz. Yada sadece alan adını alıp Blogger veya diğer ücretsiz hosting servislerine yönlendirebilirsiniz.

Uğraştığıma değer mi?
Yazıda da bahsettiğimiz gibi eğer bir yıl kilometre taşını geçebilirseniz hem ziyaretler, hem reklamlar, hem de yorumlar ile emeklerinizin karşılığını almaya başlayacaksınız.

Üyelik Yaşı
3 Ay
Bakiye
0,40 TL
Ödül
61
wordpress.org'a domain bağlayabiliyor muyuz divitavsiyesi.com aldım bence alan adı çok iyi ama uygun hosting bulamadım

enginozturk

15 Ağustos'a Kadar Çok Aktif Değilim!
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
4 Ay
Ödül
41
wordpress.org'a domain bağlayabiliyor muyuz divitavsiyesi.com aldım bence alan adı çok iyi ama uygun hosting bulamadım
Ücretsiz sürümde domain bağlamanız maalesef mümkün değil. Ücretli sürümlerde domain bağlayabiliyor ve reklamlardan kurtulabiliyorsunuz fakat ücret ödedikten sonra Wordpress.org kullanmak (Türkler için) gereksiz masraf.
Yerli, kaliteli firmalar uygun fiyata host sunuyor.

Üyelik Yaşı
4 Ay
Bakiye
0,16 TL
Ödül
61
Bende açıçam "Selim Ustanın Tarifleri" diye bir blog . Mizah ve yemek tarifleri karışık bir şekilde . Ama şimdi kim uğraşıcak d:

Üyelik Yaşı
3 Ay
Bakiye
137,86 TL
Ödül
161
Bende açıçam "Selim Ustanın Tarifleri" diye bir blog . Mizah ve yemek tarifleri karışık bir şekilde . Ama şimdi kim uğraşıcak d:
Hocam şu noktaları ayrı yazmayın lütfen :( Blog açmak çok basit aşırı basit youtubede bir sürü video var konuya uygun temayıda seçtinmi tadından yenmez :)