Webmaster Sektöründeki Durağanlığın Nedenleri

baydogan

SADECE İŞ İÇİN: [email protected]
Yönetici
Editör

Üyelik Yaşı
3 Ay
Ödül
41
Son yıllarda, dahası son aylarda Türkiye’nin etkin webmaster forumlarındaki ticaretin azaldığını fark etmişsinizdir. Elbette sebepleri hakkında spekülasyonlar (varsayımsal düşünce) var. Ancak spekülasyonlar ile birlikte elimizde sebep olarak gösterebileceğimiz çok net olaylar da var. Bu yazı bir webmasterın diğer webmasterlar ile dertleşmesidir bir noktada. Mümkün olduğunca kısa ve basit bir yazı sunacağım; biliyorum ki yazacak kodlarınız, yayınlayacak yazılarınız var…

3251

Türkiye’de Webmaster Sektörünün Genel Tablosu
Meslek grubu olarak dünyada kendilerine en yakışır platformları herhalde bir webmasterlar kurduk. Mimarlar gibi dernekler açmadık yada odalar kurmadık. Webmaster forumları kurduk. Elbette sektörün genel tablosunu elde edebilmek için de bakacağımız ilk yer bu webmaster forumları. Birkaç yüz üyeden oluşan forumları saymaz isek ticaretin döndüğü birkaç forum adresi var.

2012 ve sonrasında ise webmaster forumları
  • İçerik, çeviri
  • Site, domain, hosting
  • Reklam, link ve tanıtım yazısı ticaretleri başta olmak üzere çok yoğun bir döneme başladılar. Hatta bu dönem öylesine yoğun ticaret yapıldı ki ev de alan oldu, araba da kaybeden oldu.
Şimdi ise, yani 2017 sonrasında başlayan ve 2019’da giderek belirgin hale gelen bir durağanlık dönemini yaşıyoruz. Bu durağanlık döneminin hem bizlerden kaynaklanan, hem de meslek grubumuz dışındakilerden kaynaklanan nedenleri var. Ama ben çuvaldızı önce kendime batırmak istiyorum.

3252
Bizim Kendi Kendimize Ettiklerimiz

Webmaster Forumları VS Webmasterlar
Dedim ya, bizim ticaretimiz webmaster forumlarına bağlı diye, bir anlamda bu forumlar bizlerin ekmek kapısı. Ancak burada şöyle bir durum var, webmaster forumları bizlerin işverenleri değil, onlar bizim diğerlerine ulaşmamızı sağlayan bir kapı sadece.

Fakat gelin görün ki forum yöneticileri yılların verdiği rahatlama, boş verme ve artık umursamama ile forumlarda gerek ticari, gerekse ticaret dışı şikayetlerle ilgilenmemeye, yetersiz veya adaletsiz denilebilecek kadar büyük cezalar vermeye, en kötüsü de adam kayırmaya başladılar. Sektörün en önemli isimlerini bu meslekten ve platformlardan haksız şekilde uzaklaştırarak aslında bugünün durağanlığını yarattılar.

Forum Ticaret Sistemimizin Olmaması
Diğer bir konu yine forumlarla alakalı. Neredeyse 15 yıla yakındır webmasterlar ticaret yapıyor olsa da halen “forum içi ticareti” güven altına alamadık. İşi yaptın mı, yaptım; para? Engel. Ardından şikayet, ardından ekran görüntüleri, yalvarmalar, iftiralar, yalanlar. Sonra bir bakmışız dolandırıcı hakkında hiçbir işlem yapılmamış. Ee para geldi mi? Yok, karşıdaki kişi 1 ay sonra ödeyeceğini söyledi, bekleyeceğiz. Bakın burada hem ticaret sistemlerinin güvensizliği, hem de yaşanan olay sonrasında adaletin bir türlü yerini bulamaması var. Binlerce örneğini herhangi “köklü” bir webmaster forumunun Şikayetim Var alt forumunda görebilirsiniz.

Premium Üyelik ve Reklam Dünyası
Gelelim en güzel kısma; altın varaklı kurt dövmesi olan GIF imzalı “sözde” kurumsal hesaplar… Premium üyelikler forumlarımızın bir “gerekliliği”, var olmalarına karşı değilim kesinlikle. Ancak son birkaç yıldır premium üyelere verilen isim tagleri, kimi forumlarda rütbe de denilebilir; biraz uçmaya başladı. Yeterince para verirsen Cumhurbaşkanlığı forsunu bile verebilirler, o kadar yani. Kurumsal olmadığı halde verilen Kurumsal rütbeleri, hatta bir de bunun “plus” versiyonu var: Kurumsal+ şeklinde; tüm bunlar sektörün diğer isimlerini daha da geriye itmekten başka bir şeye yaramıyor. Eğer sektörde birileri geride bırakılırsa öndekiler başlangıçta tüm pastayı kendilerine ayırdıklarını zannedebilirler ama unuttukları şey, o pasta bittiğinde yenisinin yapılmasının gerektiği.
  • Metin yazarları
  • 5-10 arası site yöneticileri
  • Optimizasyon çalışmaları sunanlar
  • Script, tema, eklenti, modül yazanlar
bu alt gruplar geride bırakıldı. Ve sonuç: Türkiye’nin en büyük (!) webmaster forumunda bir ayda 2K ticaret.

Sektörü Etkileyen Dış Faktörler
Bu kısımda yazacaklarımı haftada bir bile olsa haberlere bakıyorsanız zaten biliyorsunuzdur. Ülkemizde birkaç yıldır yaşananlar hepinizin malumu. Siyasilerin aralarındaki rekabeti sürdürürken suyunu çıkarmaları, göçler, dış siyaset, ülkemizin yanı başında yaşanan savaşlar ve tüm bunlara bağlı artan genç işsizlik…

Bu konuda yazmak siyasi taraflara çekilebileceği için orayı size bırakıyorum. İster şundan diyin, ister bundan; sektörümüzün kötü etkilendiği aşikar.

Benim değinmek istediğim konu, Türkiye’nin büyük firmalarının bizlere ait start-up fikir ve projelerini “çalmaları”. Netleşmesi için tekrar ediyorum, “çalmaları”.

Ne Yapabiliriz?
Aslında denilecek çok şey var. Ama konuyu uzatıp gözlerinizi yormak istemiyorum. Dış etkenler için yapabileceklerimiz çok az, hatta itiraf edelim, yapabilecek hiçbir şeyimiz yok. Ama kendi içimizdeki sorunları çözmemiz gerek. Acilen çözülmesi gereken konular:
  • Adalet: Haksız yere banlanacak üye kalmadı artık. Moderatörün selamını almadı diye ömür boyu uzaklaştırılanlar var. Verilmiş tüm uzaklaştırma cezaları tekrar değerlendirilmeli.
  • Güvenli ticaret sistemi: En kritik nokta bu. Ticaretimizi güven altına almalıyız. Gerçi bu konuyu Virgul.net çözüme kavuşturdu. Forum içerisindeki bakiye ile ticaret yapılabiliyor. Ki böylece nispeten de olsa alıcı ve satıcı forum yönetiminin güvencesiyle rahatlıyorlar.
  • Daha mantıklı rütbe sistemi: Telefon modeli gibi plus tagı, olmadık kişilere verilen Kurumsal rütbesi; bunlar sektörü cıvıklaştırmaktan öteye gitmez. Para kazandığımız platformlar buralar, ticaret ciddi bir iştir. Ayrıca yazıda belirttiğim üzere rütbeler artık diğer üyeleri ezer hale geldi.
Umuyorum bu yazıyı webmaster forumu sahibi, forumlarda yetkili kimseler okurlar da sektörün kötü gidişatı adına artık yapmaları gerekeni yaparlar.