WebP Nedir ve Neden Tercih Edilmelidir?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Halihazırda bir internet sitesi yönetiyorsanız WebP ismi giderek daha çok karşınıza çıkıyor olmalı. Peki, nedir bu WebP hiç araştırma gereği duymuş muydunuz? WebP nedir, WebP faydaları nelerdir? WebP neden kullanılır? İşte tüm bu sorulara bir yanıt verebilmek için kısa bir yazı hazırlamak istedim. Özellikle içinde bulunduğumuz 2020 yılı itibariyle daha çok karşımıza çıkacağını düşündüğüm bu formata gelin biraz daha yakından göz atalım.

Google’ın geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde giderek daha ön plana çıkardığı ve site yöneticileri kullanmaya teşvik ettiği WebP resim formatı neden bu kadar hızlı yayılıyor? Birçok kullanıcı resimleri bilgisayarına kaydederken karşılaştığı bu formata anlam veremezken, Google’ın yoğun çalışmaları ve teşvikleri sonucunda bu resim formatı giderek daha yaygın bir kullanıma sahip oluyor.

WebP Nedir?


WebP Nedir
WebP Nedir? – Google tarafından kullanıma açılan site hız testi aracı PageSpeed Insights üzerinden internet sitenizin performansını ilk defa test etme fırsatı bulduysanız muhtemelen bu kavramı karşınızda görünce biraz şaşırmış olabilirsiniz. Bu arada bilmeyenler için Google PageSpeed Insights Nedir başlıklı bir içerik hazırlamıştım. Konumuza dönecek olursak;

WebP bundan tam 10 yıl önce hayatımıza girmiş bir resim formatıdır. WebP resim formatı için Google “next-gen-format” terimini kullanıyor. Geçmişte görmeye alıştığımız JPEG, JPG veya PNG resim formatlarının yerini almaya hazırlanan WebP, eski dostlarına kıyasla çok daha üstün bir sıkıştırma teknolojisi sunuyor. WebP, resim sıkıştırma işlemleri sırasında mümkün olan en düşük kalite kaybını sağlamanız için sunulmuş, açık kaynaklı yeni nesil bir resim formatı.

Kullanıcıların internet deneyimi geliştirmek ve sayfaların yüklenme hızları ile ilgili performans problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen WebP, kullanılan görsellerin daha hızlı bir şekilde yüklenmesi ve daha az veri tüketmesini hedefliyor. 2010 yılında hayatımıza girmiş olan bu resim formatı gelişim süreci üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen harici bir uygulama olmadan doğrudan bilgisayarınız üzerinde ya da PhotoShop ile bu resimleri görüntülemek mümkün olmuyor. Fakat, günümüzde kullanıcıların büyük çoğunluğu tarafından tercih edilen Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge gibi tarayıcılar ile bu resimleri görüntülemekte hiçbir sorun yaşanmıyor.

WebP ve SEO, Google Neden Çok Seviyor?


Google <3 WebP
Aslında WebP formatını Google’ın neden bu kadar önemsediği ve sevdiğini anlamak için dahi olmaya gerek yok. Çünkü bu resim formatının arkasındaki isim Google. Evet, WebP resim formatını geliştiren Google’ın ta kendisi. Elbette tek neden geliştiricinin Google olması değil :) WebP kendisine alternatif olarak geliştirilmiş birçok resim formatıyla kıyaslandığında çok daha iyi bir deneyim sunuyor. Bu deneyimlerden öne çıkanlar ise şu şekilde;
  • Daha düşük dosya boyutu,
  • Yüksek kalitede resimler.
WebP, site yöneticilerin sayfalarında kullanmış oldukları resimleri optimize etmeleri konusunda çok iyi bir iş çıkarıyor. Görsellerde mümkün olan en düşük kalite kaybını gerçekleştirerek, yüksek oranda sıkıştırma sağlayan bu format sayfalarınızın yüklenme hızı üzerinde doğrudan etkili oluyor. Resimlerinizin dosya boyutlarında yaşanan ciddi azalma aynı zamanda sunucunuzun harcamış olduğu trafik miktarının da gözle görülür bir şekilde düşmesini sağlıyor.

Peki, dosyaların boyutunun düşmesi ve sunucumun daha az trafik harcaması Google’ın neden hoşuna gidiyor da sıralama sonuçlarıma etki ediyor dediğinizi duyar gibiyim. Google başta olmak üzere birçok arama motoru sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını takip ederek, bu verileri detaylı bir şekilde analiz ediyor ve sitenizden memnun olup olmadıklarını algılamaya çalışıyor. Sitenizin yavaş açılması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen bir kriter olması nedeniyle bu sorunun ortadan kalkması SERP yani arama sonuçlarındaki sıralamanıza doğrudan etki ediyor.

Muhtemelen birçoğunuz “Arama Motorları sitemi ziyaret eden kullanıcıları nasıl takip ediyor olabilir ki?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Bunu en sağlıklı şekilde takip etmeyi başaran firma Google. Sebebi ise oldukça basit; dünyanın en fazla tercih edilen tarayıcısını geliştiren firma Chrome tarayıcısı üzerinden birçok kullanıcının kullanım istatistiklerine erişebiliyor. Bunun yanı sıra site yöneticilerinin kendi istekleri ile eklemiş oldukları Analytics ve Adsense kodları da bu verilerin toplanması için yeterli bir kaynak.
 
Üst