Windows 10 CPU ve bellek kullanımı yükselmesi (Çözümü)

toukhy

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
3 Ay
Mesajlar
796
Tepki Puanı
535
Ödül
161
Konum
Disallow: /pesetmek
Son zamanlarda Windows 10 kullanan kişiler bazı konularda cihazın kullanımı sırasında sorun yaşamaktadırlar. Bu sorunların başında da bilgisayarınızın ya da laptopunuzun çok yavaşlaması, kasmaya başlaması. Windows 10 işletim sistemi kullanıcıları, eğer kasma sorunu yaşıyorsa, bunun nedenlerini ortaya koyarak, bilgisayarınızı hızlandırın.

Bilgisayarınız kasmaya başladıysa hızlıca CTRL + Alt + Delete tuşlarına basara Görev Yöneticisini açın.

Daha sonra ise burada CPU kulanımına ya da Bellek Kullanımına göre en fazla enerji sarf eden uygulamalara göre sıralama yapın ve sorunun hangi uygulamadan kaynaklandığını görün.

Kayıt defteri ile Windows10 CPU kasma sorunu çözme işlemi ;

Bilgisayarınızın çalıştır bölümüne (Windows+R kısayol tuşu) regedit yazın daha sonra kayıt defterine yani regedit'e ulaşın. Burada yapacağımız sadece çok ince bir ayarla bellek kullanımını sınırlayabiliriz.

regedit-kısayol-tuşu.jpgKayıt defterine geldiyseniz şu bölüme girene kadar devam edin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TimeBroker


windows-bellek-kullanımı-azaltma.jpgEğer belirtilen bölüme kadar gidebildiyseniz arkadaşlar Start olarak belirlenmiş kayıt parçacığına ulaşın. Daha sonra bu kayıta 2 kere tıklayarak burada yazan değeri 3'ten 4'e değiştirin. Bu ayar CPU İşlemci kullanımını azaltacaktır.

Ayarlar metodu ile kasma sorununu çözme işlemi
Windows 10 kullanıcılarının kasma sorununu çözmek için yaptıkları bir diğer yöntem de Hızlı İşlem Merkezine ulaşarak burada bulunan Tüm Ayarlar sekmesinden Güncelleme ve Güvenlik sekmesine tıklayın. Açılan bölümde Gelişmiş Seçenekler'i seçin arkadaşlar.

windows-2019-bilgisayar-kasma-sorunu.jpgAçılan sayfada bir seçeneği işaretlememiz gerekiyor. Bu seçenek Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç butonuna tıklayalım.


windows-2019-bilgisayar-kasma-sorunu-çözümü.jpgŞimdi ise Yeni açılan pencerede Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler başlığı altındaki açıklamanın altında bulunan anahtarı kapatın. Böylece CPU kullanımının artmasını engelliyoruz.

Bildirim ve Eylemler bölümünü düzenleyerek kasma sorununu çözme işlemi ;
Windows 10 bildirim sistemlerinin birden çok uygulamadan daha fazla CPU harcadığı tespit edilmiş. Windows 10 size belli aralıklarla bildirim gördermektedir. Özellikle güncellemeler konusu ya da hatalardan dolayı bu yüzden günde binlerce bildirim alabilirsiniz. Bu bildirimleri görmek istemiyorsanız ise bildirim gelmediğini göstermez. Arka planda bildirimler gelmeye devam eder. Yani arkadaşlar bildirim ayarlarındaki ufak bir düzenleme ile CPU yükselme sorununun çözümüne yönelik bir adım atabilirsiniz.


windows-2019-bilgisayar-kasma-sorunu-çözümü-nasıl.jpgBunun için yapmanız gereken diğer ayarımız ise, Hızlı Erişim Merkezi>Sistem>Bildirimler ve Eylemler butonlarına tıklayarak Bildirimler ayarları bölümüne ulaşabilir, buradaki bildirimleri kapatabilirsiniz.

İyi forumlar.
 
  • Beğen
Tepkiler: btc
Üst