Wordpress 5.3 Versiyon Güncellemesi Duyuruldu!

Daryl

Entrepreneur
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
9 Ay
Mesajlar
1,415
Tepki Puanı
1,914
Ödül
361
Konum
Antalya
Wordpress, dün yayınladığı bir güncelleme notu ile beraber tüm kullanıcılara 5.3 versiyon notunu duyurdu. Şu an için sadece İngilizce ile yayınlanan versiyon güncellemesi, önümüzdeki günlerde Türkçeye çevrilecek gibi görünüyor. Yeni gelen güncelleme versiyonunun 5.0 güncellemesinin devamı niteliğinde olduğunu, blok editörlerin daha işlevsel hale getirilmeye çalıştığı görülüyor. Güncelleme ile ilgili detaylar;

7583


Wordpress 5.3 Güncellemesi İle Beraber Gelen Özellikler
Wordpress, 5.3 versiyon güncellemesi ile beraber editör üzerinde büyük değişiklikler meydana getirdi. Tasarımcıların internet siteleri üzerini tam kontrol edebilmelerini sağlayan bu güncelleme, birçok ek düzenleme ve stil gelişimini Wordpress'e getirmiştir. Güncelleme özellikleri;

Blok Düzenleyici Geliştirmeleri
Blok editör içerisinde gelen ilk güncelleme resimlerle ilgili olmakta. Başta akıllı telefonlar olmak üzere profesyonel kameralarca çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar artık herhangi bir optimizasyon işlemine tabi olmadan doğrudan yüklenebilecek. 150'den fazla görüntü iyileştirmesi getiren Wordpress, bu alanda oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmış görünüyor.

Genişletilmiş Tasarım Esnekliği
Wordpress 5.3 versiyon güncellemesi ile beraber oldukça şaşırtıcı tasarımlar meydana getirebilirsiniz. Yeni güncelleme ile beraber;
  • Yeni Grup Bloğu: Bu blog ile beraber sayfalarınızı oldukça kolay bir şekilde renkli sütunlara ayırabilirsiniz.
  • Sütun Bloğu: Wordpress, 5.3 güncellemesi ile beraber sabit sütun genişliklerini destekleme başlamıştır.
  • Başlık blokları artık editör üzerinden istenilen renge sahip olabilecek.
  • Ek stil seçeneklerini destekleyen bloklar için oldukça profesyonel düzenlemeler yapabilirsiniz.
Otomatik Görüntü Döndürme
9 yıl önce birçok Wordpress kullanıcı tarafından istenen bu özelliğin 5.3 güncellemesi ile geldiğini görebiliyoruz. Bu güncelleme ile beraber yüklediğiniz her resim, resim içerisinde bulunan gömülü yönlendirme verilerine göre otomatik olarak döndürülecektir. Resim düzenlemeye harcanan süre bu güncelleme ile beraber minimuma indirilecektir.

Site Sağlık Kontrolü
Wordpress 5.3 güncellemesi ile beraber sorunları tanımlamanın daha da kolay hale geldiğini görebilirsiniz. Genişletilmiş öneri bölümü üzerinden sitenizde düzenleme yapabileceğiniz bölümler sizlere gösterilecektir. Bu uyarıları dikkate almak, web sitenizin daha da ileri seviyelere çıkmasını sağlayacaktır.

Yönetici E-Posta Onayı
Wordpress 5.3 güncellemesi ile beraber yöneticilerin, yönetici olarak kullandıkları e-posta adresinin güncel olup olmadığının doğrulanması istenecektir. Güncelleme sonrasında e-posta adresinizi güncellemenizi öneriyor, gelen e-posta onayı bekletmeden yapmanızı istiyoruz. Yönetici E-Posta Onayı, internet siteniz için yapabileceğiniz en iyi güvenlik çözümlerinden birisidir.

Bileşen Düzenlemeleri
Bu aşamadan sonra belirteceğimiz 2 yenilik sadece geliştiriciler içindir. Kullanıcılar bu güncelleştirme detaylarına ulaşamazlar. Wordpress geliştiricileri, tarih ve saat bölümünde meydana gelen güncelleme ile artık daha rahat çalışabilecekler. Bir dizi yeni API servisi getiren Wordpress, geliştiricilerin tarih ve saat konusunda yaşadıkları sorunları tamamen ortadan kaldırabiliyor.

PHP 7.4 Uyumluluğu
Wordpress, 5.3 güncellemesi ile beraber altyapısını PHP 7.4 sürümü ile desteklemeye çalışmıştır. 7.4 PHP sürümü için bir dizi çalışmalar yapan Wordpress, kullanıcılarına daima PHP'in en güncel, en yeni sürümünü sunmaya çalışıyor.
 

tapir

Bütün ayazların ortasında
Platin Üye

Üyelik Yaşı
4 Ay
Mesajlar
1,258
Tepki Puanı
686
Ödül
161
Yaş
26
Konum
Sinop
Baya hızlısın eline sağlık hocam :)
 

Üyelik Yaşı
9 Ay
Mesajlar
403
Tepki Puanı
189
Ödül
56
Gelişmeye devam ediyor wordpress, ücretsiz olması ve bu kadar özen gösterilmesi cidden şaşırtıyor beni.
 
Üst
Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.