WordPress Eski Editör Kullanma

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Mesajlar
848
Tepki Puanı
1,009
Ödül
361
Konum
Eskişehir
Wordpress eski editör kullanma hakkında merak ettiklerinizi yanıtlıyor ve birkaç basit adımda yeni Gutenberg editörünü nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatıyorum. Geçtiğimiz yıllarda WordPress 5.0 sürümü ile birlikte hayatımıza giren ve kullanıcıların deneyimlemesine imkân verilen Gutenberg editörü günümüzde varsayılan olarak kullanılıyor. Fakat gerek diğer internet siteleri gerekse geçmişte Wordpress kullanan birçok kişi bu editöre alışmakta güçlük çekiyor ve kaldırıp & kaldıramayacağını merak ediyor.

WordPress eski editör sistemi mevcut Gutenberg editörüne göre daha az açıklama içeriyor fakat daha fazla özellik sunuyordu. Birçok kullanıcı bu özelliklere eski editörde daha rahat erişebilmesi nedeniyle yeni düzenleyiciden memnun değil. İnternet kullanıcılarının gün içerisinde ziyaret edebilecekleri sitelerin neredeyse yarısı Wordpress alt yapısından oluşuyor. Wordpress açık kaynak kodlu bir alt yapıya sahip olması nedeniyle site yöneticilerine bu yeni editörü diledikleri zaman değiştirme imkânı tanıyor.

13239

Gutenberg Editör Ne Zaman Hayatımıza Girdi


Wordpress
, halihazırda yayında olan internet sitelerinin yaklaşık olarak %35’ini oluşturan açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir içerik yönetim sistemidir. Bu kadar başarılı olmasının arkasında yatan temel nedenin kullanıcılara özgürlük tanıdığını belirten WordPress ekibi, 2018 yılının son ayında kullanıcılara sunmuş olduğu Gutenberg editörüyle birçok kullanıcının takdirini kazanmayı başardı. Özgür ve esnek yapısının da arkasında duran ekip bu yeni editörü kullanma konusunda zorluk yaşayan kullanıcıları da unutmayarak diledikleri zaman eski editörü aktif edebileceklerini de belirtti. Gelin isterseniz kısa bir yazıyla WordPress tarihine göz atalım ve Gutenberg editör ne zaman devreye alındı sorusunun cevabına gelene kadar WordPress’in gelişim sürecine bir göz atalım.

2003 yılında ilk sürümüyle birlikte hayatımıza giren WordPress, çıkış yaptığı ilk günden bu yana temelde 5 farklı sürüm güncellemesi aldı. Fakat bu 5 farklı sürüm içerisinde neredeyse 40 farklı güncelleme alarak her zaman güncel teknolojiyi takip etti. Almış olduğu her güncelleme ile birlikte daha gelişmiş bir alt yapıya sahip olan WordPress, 2018 yılının son ayında WordPress 5.0 sürümünü yayınlayarak kullanıcı deneyimini etkileyen oldukça geniş çaplı bir güncellemeye imza attı. Bu güncelleme içerisinde kullanıcıların en sık ziyaret ettiği “İçerik Editörü” tamamen baştan tasarlanmıştı. Yenilene içerik editörüne ise “Gutenberg” adı verilmişti. WordPress kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu tarafından beğeniyle karşılanan bu eklenti eski editöre alışmış & klasik editör sevenler için ise oldukça sinir bozucuydu denebilir. Bu tepkileri önceden tahmin eden WordPress ekibi kullanıcıların dilediği zaman eski editörü aktif edebileceklerini belirterek onlara bir imkân tanıdı. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yavaştan WordPress eski editör kullanma ile ilgili anlatıma geçiş yapabiliriz.

WordPress Eski Düzenleyici


WordPress eski düzenleyici
2018 yılının son ayında sunulan WordPress 5.0 güncellemesiyle birlikte varsayılan olarak devre dışı bırakıldı. Bu editörü kaldırmak ve eski editörü kullanmaya devam etmek için ise yapmanız gerekenler oldukça basit.
  • WordPress yönetim panelinize giriş yapınız,
  • Sol menüden eklentilerinizin yer aldığı sekmeye giriş yapın,
  • İlk olarak karşımıza çıkan "Önerilen Eklentiler" arasında yer alan "Klasik Düzenleyici" eklentisini bulun,
  • İlk sırada çıkan “Klasik Editör” isimli eklentiyi yükleyin ve daha sonrasında etkin hale getirin.
13240
İşte, WordPress eski editör kullanma için yapmanız gerekenler bu kadar. Bu işlemleri tamamlamanız ve eski editörü devreye almanızla birlikte içerik düzenleme sayfanızı & yeni içerik girme sayfanızı kontrol ettiğinizde karşınıza eski editör çıkacaktır. Yenilenen editörü yani Gutenberg’i tekrardan kullanmak isterseniz ise şu adımları takip etmeniz yeterli;
  • WordPress yönetim panelinize giriş yapınız,
  • Sol menüden eklentiler sekmesine giriş yapın,
  • “Klasik Editör” isimli eklentiyi bulun ve devre dışı (etkisizleştir) butonuna basın.
Bu basit işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde WordPress eski editör devre dışı kalacak ve tekrardan Gutenberg editöre geri dönüş sağlayacaksınız.

Klasik Editör Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?


WordPress ekibi geliştirmiş olduğu yeni Gutenberg editörünü kullanıcıların kullanması konusunda oldukça ısrarcı diyebiliriz. Halihazırda kullanıcıların büyük çoğunluğu aktif olarak bu yeni editörü kullanıyor. Fakat her ne kadar popüler bir şekilde kullanılıyor olsa da klasik editör tercih eden kullanıcıların sayısı da azımsanamayacak & gözden çıkarılamayacak kadar büyük bir kitleyi oluşturuyor. WordPress ekibi yapmış olduğu duyuruda Klasik Editör kullanmak isteyen kullanıcılara 31 Aralık 2021 tarihine kadar destek sağlayacağını belirtti.

Wordpress eski düzenleyici ile ilgili yapılan bu duyurunun ardından resmi WordPress.org internet sitesinde yer alan forumlar üzerinde birçok tartışma yaşanıyor. WordPress ekibinde yer alan moderatörler eski editörü kullanma konusunda ısrarcı olan ve tartışma konusu başlatan kullanıcılara yenilenen editörün yani Gutenberg editörünün özelliklerinin çok daha üstün olduğu ve klasik editörün devre dışı kalacağı zamana kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirileceğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra eski editörü belirtilen tarihten sonra kullanmaya devam edecek kullanıcıları ise bazı sorunlar bekliyor. Gutenberg editörünün temel özelliklerini göz önünde bulunduran birçok eklenti ve tema geliştiricisi yeni güncellemeleri veya eklenti & tema çalışmalarında bu editörü dikkate alarak çalışmalarını yürütüyor. Bunun sonucu olarak ilerleyen yıllarda klasik editör kullanmayı tercih eden kullanıcılar tema ve eklentilerin bazı özelliklerini kullanma konusunda sorun yaşayabileceği gibi tümüyle eklenti & temayı çalıştırma konusunda da sorunlarla karşı karşıya kalabilir. WordPress eski editör kullanma konusunda neler yapabileceğinizi ve Gutenberg editörü hakkında bazı temel bilgileri sizlerle paylaştım. Peki siz hangi editörü kullanmayı tercih ediyorsunuz?
 
Üst