WordPress SMTP Mail Ayarları

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
Spam olarak gönderilen maillerin giderek yaygınlaştığı bu yıllarda bazı servis sağlayıcıları sunmuş oldukları barındırma hizmetlerinde önlemler almaktadır. Bu önlemlerden birisi de SMTP. Peki, SMTP nedir biliyor musunuz? SMTP ayarları nasıl yapılır? WordPress SMTP mail ayarları hakkında merak edilenleri bir yazı altında bir araya getirerek, birkaç dakikada SMTP kurulumunuzu nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Servis sağlayıcıları tarafından sunucu üzerinden çıkış yapacak mail gönderimlerinin kontrol altına alınması için aktif edilen SMTP kimlik doğrulaması, internet siteniz başta olmak üzere barındırma hizmeti üzerinde herhangi bir yazılımın kimlik doğrulaması gerçekleştirmeden mail göndermesinin önüne geçiyor. İnternet sitelerinin büyük bir bölümünün kullanmış olduğu WordPress alt yapısında varsayılan olarak SMTP ile ilgili yer almayan ayarlamalar nasıl gerçekleştirilir.

WordPress SMTP Mail Ayarları

SMTP Nedir?

SMTP nedir kısaca açıklamak gerekirse; İngilizce “Simple Mail Transfer Protocol” teriminin baş harflerinden oluşturulan bu kavram “Basit Mail Aktarım Protokolü” olarak Türkçeye çevrilebilir. Dünya genelinde aktif olarak mail gönderim işlemlerinin düzenlenmesinde kullanılan bir protokoldür. Sunucular arasında e-posta gönderip & alma işlemleri için kullanılan TCP / IP protokolüdür.

SMTP çalışma mantığı ise şu şekildedir; bir istemci, gönderen sunucu ve alan sunucu aşamalı olarak devreye girmektedir. SMTP protokolü üzerinden bir e-posta göndermek için öncelikle herhangi bir e-posta istemcisi (Outlook, webmail vb.) üzerinden gönderim gerçekleştirilecek e-posta sunucusuna bağlantı sağlanır. Bu sunucudan alıcı e-posta sunucusuna bir mesaj aktarımı sağlanmak için SMTP protokolü devreye girer. Daha sonrasında gönderimi gerçekleştiren sunucu alıcı sunucuya bu mesajı oluşturmak için SMTP teknolojisini kullanır. Son olarak ise alıcı sunucu kendisine ulaştırılan mesajı IMAP ya da POP3 yolu ile indirebilmek için bir e-posta istemcisinden yararlanır.

SMTP Nedir

WordPress SMTP Ayarları

WordPress SMTP ayarları
varsayılan olarak yazılımın içerisinde sunulmamaktadır. Basit bir şekilde WordPress SMTP mail ayarları yapmak istiyorsanız harici olarak bir eklentiden yardım almanız gerekmektedir. Şahsi olarak uzun yıllardır tercih ettiğim, basit arayüzü ile kolaylıkla kullanabileceğiniz SMTP ayarını yapmanıza imkân tanıyan eklentiyi aşağıda paylaşacağım ve nasıl kurabileceğinizi adım adım anlatacağım.
  • İlk olarak WordPress yönetim (admin) paneline giriş yapmalısınız.
  • Daha sonrasında sol tarafta yer alan menüden “Eklentiler” başlığının üzerine Mouse’u getirmeli ve alt menüleri arasından “Yeni Ekle” seçeneğine basmalısınız.
  • Eklenti arama kutusuna “Easy WP SMTP” yazarak aramayı gerçekleştirmelisiniz. Çıkan sonuçlar arasından geliştiricisi “wpecommerce, alexanderfoxc” olan eklentiyi kurmalısınız.
  • Eklentiyi aktif etmeli ve “Ayarlar” menüsü altında yer alan “Easy WP SMTP” sayfasına girmelisiniz.
  • Eklentinizin ayarları tamamen Türkçe olarak karşınıza çıkacaktır. Belirtilen alanları e-posta sunucunuzdan aldığınız SMTP bilgileri ile doldurunuz.
WordPress SMTP kurulumu
Eklenti kullanımı hakkında merak ettiğiniz ve takıldığınız alanlar olursa yorum alanından çekinmeden sorabilirsiniz. E-posta sunucunuz genellikle “mail.siteadresi.com” şeklinde olur. Şifreleme türü olarak ise çoğu zaman “SSL/TLS” seçilmesi gerekmektedir. E-Posta sunucunuzun SMPT portu ise genellikle “465” olmaktadır.

SMPT kullanıcı adı alanına hosting yönetim panelinizden oluşturduğunuz e-post adresinizi (örneğin; admin@siteadresi.com) yazmalısınız. SMTP parolası ise oluşturmuş olduğunuz bu mail adresinin şifresi olacaktır. Tüm ayarlarınızı yaptığınızı düşünüyorsanız bunları kaydedin ve eklenti ayarlarında üst menüde yer alan “Test E-Postası” sekmesine geçiş yapın. Bu sekmeden halihazırda kullanmış olduğunuz bir Hotmail & Gmail gibi e-posta adresinizi girerek deneme amaçlı bir mail gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer tüm ayarlar doğru bir şekilde yapılmış ise gönderimi sağlamanız ardından eklenti size başarılı olduğuna dair bir bilgilendirme sunacak ve yazmış olduğunuz adrese bir test e-postası gelmiş olacaktır. Eğer bir şeylerde hata yaptıysanız bu deneme sonrasında eklenti uyarı verecek ve gönderimin gerçekleşmediğini size söyleyecektir.