WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

enginozturk

Geldim...
Yönetici
Moderatör

Üyelik Yaşı
1 Yıl 1 Ay
Ödül
361
Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress, kullanıcılar tarafından sağlamış olduğu birçok avantaj nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor. Basit bir yönetim paneline sahip olan sisteme entegre edebileceğiniz binlerce eklenti ve özellik sayesinde hemen hemen her site yöneticisi için bir vazgeçilmez haline gelmiş durumda. WordPress, birçok bakımdan ele alındığında neredeyse kusursuz sayılabilecek kadar iyi durumda.

Neredeyse, çünkü varsayılan olarak gelen WordPress kurulumu ile bazı güvenlik problemleri ve spam saldırılarına karşı siteniz korumasız durumda. WordPress spam yorumları engelleme için tercih edebileceğiniz alternatif birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en dikkat çekeni ve basit olanı ise elbette bir eklenti kurmak. Dilerseniz WordPress Spam yorumları engelleme için sizlerle 5 farklı yöntem paylaşayım.

WordPress Spam Yorumları Engelleme

WordPress spam yorumları engelleme
Her sistemde olduğu gibi WordPress’in de varsayılan olarak zayıf kaldığı bazı şeyler vardır. Tüm platformlarda olduğu gibi kurulum sonrasında site yöneticileri tarafından devamlı güncellenerek, yeni özellikler eklenmesi zorunludur. WordPress geliştiricileri geçmişten günümüze birçok önlem almış olsa da sistemin ana yapısı üzerinde köklü bir değişiklik yapmadan (ki bu WordPress’in amacına pek uygun olmaz) bu önlemler Spam mesajlara karşı tam koruma sağlayamamaktadır. Bu durumda site yöneticileri tarafından manuel bir müdahale gerekmekte ve eklenti ya da ek geliştirmeler ile spam mesajlara karşı önlem almalıdır. Peki, WordPress spam yorumları engelleme için tercih edilebilecek yöntemler nelerdir?

tek-tek-sil.png#1 Tek Tek Kaldırın

Muhtemelen bu durumu siz de fark etmişsinizdir. Spam yorumlar, çoğu zaman sitenizin trafiğinin artış göstermesiyle birlikte gelmeye başlayacak ve giderek artacaktır. İlk aşamalarda bununla manuel olarak yorumları silerek baş edebilirsiniz. Alternatif olaraksa yorum bölümünü komple devre dışı bırakmakta bir çözüm olabilir. Fakat, yorum bölümünü kapatmak çoğu uzman tarafından önerilmediği gibi kullanıcı deneyimi açısından da olumsuz sonuçlanabilir. Bu yorumlarla başa çıkmak için tercih edebileceğiniz ilk mücadele yöntemi tek tek yorumları silmek olacaktır. Fakat bunun zamanla bir hayli zor olacağını ve zaman kaybı yaşatacağını söylemek isterim. Bu nedenle bu aşamayı birçoğunuzun doğrudan geçtiğini varsayıyorum.

url.png#2 Bağlantı Sayısını Sınırlayın

Sayfalarınızda yer alan spam yorumlar internet sitenizin dışarıdan bakıldığında çekiciliğini düşürecektir. Çalışmanızın kalitesini düşürecek bu yorumlar, sitenin profesyonel kişilerce yönetilmediği algısına neden olacaktır. Bunun yanı sıra ürün ya da hizmet satışı yapıyorsanız bu yorumlar güvenilirlik seviyenizi bir hayli düşürecektir. Bu spam yorumlar içerisinde yer alan bağlantılar takipçilerinizi zararlı sayfalara yönlendiriyor dahi olabilir. Bu durumun önüne geçmek için yorum alanında mesaj bırakmak isteyen kişilerin ekleyebileceği bağlantı sayısını sınırlamak kesin bir çözüm olmasa da kötü niyetli bağlantılar paylaşan spam yorumların önüne geçmenize bir nebze yardımcı olacaktır. Bunun için; Ayarlar > Tartışma > Yorum Denetleme bölümüne ulaştıktan sonra 1’den fazla bağlantı içeren yorumları onaya tabi tutma yazılı seçeneği bulup aktif etmeniz yeterli olacaktır.

WordPress Spam Mesajları Engelleme

eklenti.png#3 Bir Eklenti Yardımına Başvurun

Manuel kontrol ya da bağlantı sınırlamalarına rağmen spam mesajlar ile baş etmekte hâlâ güçlük çekiyorsanız bu durumda en iyi çözüm bir eklentiden yardım istemek olabilir. WordPress sitelerinize gelen istenmeyen yorumların önüne geçmek için uygulanabilecek en basit ve en iyi çözüm yolu kuşkusuz bir eklentiden yararlanmak olur. Kullanacağınız bu eklentiler sisteminize gönderilen yorumları anlık olarak analiz ederek bunların gerçek bir kullanıcı mı yoksa bir sistem, robot tarafından mı yapıldığını anlar. Ayrıca mesaj içeriğini de kontrol ederek istenmeyen bir mesaj mı yoksa normal bir kullanıcı mesajı mı olduğunu da çoğu zaman algılayabilir. Anti-Spam yani Spam-Önleme için kullanabileceğiniz en iyi eklenti ise Akismet. Bunun yanı sıra alternatif olarak tercih edebileceğiniz diğer eklentiler ise; Antispam Bee, WP-SpamShield olabilir.

kontrol.png#4 Yorumları Denetleyin

WordPress üzerinde spam mesajlarla başa çıkmanın en etkili yollarından bir diğeri mesajları tek tek kontrol etmek olacaktır. Varsayılan olarak WordPress ile gelen bu özelliği aktif etmeniz halinde sitenizde yapılacak tüm yorumlar panelinize yansıyacak ve kontrolünüz dahilinde yayına alınacaktır. Bu sayede sitenizde görüntülenen spam yorumların önüne geçebilir, sadece sizin istediğiniz yorumların yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmadan; bu yöntem sitenize yapılacak spam yorumların azalmasını sağlamaz yalnızca ziyaretçilerinizin spam yorumları görmesinin önüne geçecektir. Yönetim panelinizde onay veya ret vermenizi bekleyen onlarca spam mesaj gelmeye devam edecektir.

recaptcha.png#5 Google reCaptcha Kullanımı

WordPress spam yorumları engelleme
için tercih edebileceğiniz en etkili çözümlerden birisi de Google reCaptcha servisidir. Google tarafından sunulan bu araç sitenizi ziyaret eden spam botları kolaylıkla tespit ederek, yalnızca gerçek kullanıcıların işlem yapmasını sağlayabilir. Bu sistem dünya genelinde oldukça aktif olarak kullanılan, gelişmiş ve başarılı bir spam engelleme aracıdır. Yine aynı ismi taşıyan eklentilerden yardım alarak yorum alanı, WordPress yönetim paneline giriş ekranı gibi birçok alanda Google reCaptcha aktif edebilir ve bot ziyaretçileri engelleyebilirsiniz.