Yeni Torba Yasayla Birlikte 70 Milyon Telefon Kapatılacak

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen TBMM görüşmeleri sırasında konuşulmaya başlanan yeni torba yasa içerisinde en dikkat çeken kanunlardan birisi ise IMEI konusu. Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan tarafından yapılan yeni açıklamalar neticesinde merak edilen birçok konuya açıklık getirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, yapmış olduğu açıklamada klon IMEI üzerine kurulu cihazlara getirilecek olan yeni düzenleme sonrasında kaçak ve kayıtsız cihazların önümüzdeki dönemler içerisinde kullanılamaz hale geleceğini belirtti. Ayrıca Fatih Sayan yaptığı açıklamada cihazların 250 TL karşılığında affedileceğini de belirtti.

4520
70 Milyon Cihazdan Sinyal Alınamıyor
Ülkemizde mobil cihaz kayıt sistemi üzerinde halihazırda kayıtlı olan toplamda 270 Milyon cihaz olduğunu belirten bakan yardımcısı, bu cihazların ortalama 70 milyonundan 7 yılı aşkın süredir sinyal alınamadığını belirtti. Belirtilen bu 70 milyon cihazın sistem üzerinden tamamen silineceğini belirten Fatih Sayan açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Bazı kayıtlı telefonlara ait IMEI numaralarının kayıtsız telefonlara kopyalanması sonucunda onları da kayıtlı bir telefon gibi gösterilmesine yarayan ilgili sistem nedeniyle 70 milyon kayıtlı cihazdan artık sinyal alınamadığını belirtti. Fatih Sayan, uygulanan bu yöntem sayesinde kayıtlı gibi gösterilen ve vergi ödemeden kullanıma açılan telefonların 250 TL ödeme karşılığında affa tabi tutulacağını belirtti.

Son olarak, GSM operatörleri üzerinden taksitli olarak telefon alımı gerçekleştiren ve taksitlerini ödemeyen dolandırıcı kişilerinde tespit edilerek yaşanan bu durumun en kısa zamanda önüne geçileceğine dikkat çekti.

Torba Yasa Kabul Edildiği Takdirde 618,65 TL Kayıt Ücreti Zorunlu Hale Gelecek
Şu sıralar Meclis'in gündemi başta olmak üzere birçok kişiyi de yakından ilgilendiren klon IMEI kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kayıtsız bir şekilde telefon kullanımının tamamen önüne geçilebilecek. Kısaca; yurt dışından ülkemize getirilen her telefonun kullanılabilmesi için 618,65 TL pasaport kayıt ücretini ödemesi zorunlu olacak.

Üyelik Yaşı
6 Ay
Ödül
161
Hepsi istanbulun derinliklerinde kayboluyor

Üyelik Yaşı
6 Ay
Bakiye
2,92 TL
Ödül
61
Torba Yasa Kabul Edildiği Takdirde 618,65 TL Kayıt Ücreti Zorunlu Hale Gelecek
Şu sıralar Meclis'in gündemi başta olmak üzere birçok kişiyi de yakından ilgilendiren klon IMEI kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kayıtsız bir şekilde telefon kullanımının tamamen önüne geçilebilecek. Kısaca; yurt dışından ülkemize getirilen her telefonun kullanılabilmesi için 618,65 TL pasaport kayıt ücretini ödemesi zorunlu olacak.
Yurt dışından telefon alma devri de bitti.

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Ben trendyoldan telefon aldım , kapanırmı aceba ?
Kapanmaz.
kayıtsız garantisiz telefon alanlar yandı
Yurt dışından getirilip kuytu köşe telefoncular da IMEI yüklenenler yandı :)
iyimi oldu kötümü oldu anlamadım.
İyi oldu iyi :) Ama işte yurt dışından giren telefonlar için ödenen pasaport kayıt parasını artırmadan önce yapmaları lazımdı.

orkunmehmet

Banlı Üye

Üyelik Yaşı
5 Ay
Ödül
9
Şimdi ben yurtdışı telefon kullanıyorum IMEI attırılmış.Telefon kapanacak mi

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.