YouTube Premium Özellikleri ve Farkları Nelerdir?

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından YouTube servisi ile ilgili gerçekleştirilen en dikkat çekici geliştirmelerden birisi Premium ve Music abonelikleri. Spotify, Apple Music ve Deezer platformlarına rakip olarak hayatımıza giren YouTube Music'in yanı sıra Apple'ın da yakın zamanda giriş yaptığı Netflix tarzı çevrimiçi dizi & film platformlarına rakip olarak sunduğu YouTube Premium servisini Türkiye içinde aktif ediyor.
YouTube Premium Nedir?
YouTube Premium başlangıçta ABD, Avrupa ve Asya'da belirli ülkelerde yayın hayatına başlayan ve Netflix gibi aylık belirli bir ödeme karşılığında özel olarak üretilen içeriklere erişim imkanı tanıyan bir servis olarak karşımıza çıkıyor. Bu servis içerik üreticilerinin reklamlar üzerinden elde ettikleri gelire alternatif olarak YouTube Premium servisi üzerinden gelecek gelirleri de dahil etmiş bulunuyor. Bunun yanı sıra izleyici konumunda yer alan kullanıcılar ise izlemek istedikleri video ve içeriklere tamamen reklamsız bir şekilde erişerek izleme keyfi yaşıyor. YouTube Premium'u rakiplerinden ayıran en önemli özellik ise içerisinde Apple Music ve Spotify'a rakip olarak sunduğu YouTube Music servisinin de dahil olması.
4693
Ülkemizde son zamanlarda sıkça gündeme gelen ve yayına alınmak için planlama aşamasının sürdürüldüğü platform bugün itibariyle kullanıcılara sunuldu. YouTube Premium kullanıcılarının elde edecekleri avantajlar ise şunlar;
  • Elbette, tamamen reklamsız bir şekilde YouTube deneyiminden yararlanmak,
  • Apple Music ve Spotify alternatifi YouTube Music platformuna erişim, arka planda müzik dinleme, çalma listesi oluşturma ve bunları diğer kişilerle paylaşma,
  • Netflix ve ülkemizdeki alternatifi BluTV olarak görebileceğimiz platformlara benzer bir şekilde YouTube Premium kullanıcılarına özel olarak üretilmiş içeriklere erişme,
  • YouTube üzerinde yer alan videoları "Picture in Picture" olarak adlandırılan "Resim içinde Resim" özelliği sayesinde farklı uygulamalar içerisinde gezinirken dahi izleyebilme,
  • Dilediğiniz kanala ait içerikleri kaydederek bunları internet olmasa dahi izleyebilme,
  • Abone olduğunuz kanalların son paylaştığı videoları otomatik olarak indirme.
YouTube Music Nedir?
YouTube Music platformu Spotify ve Apple Music gibi müzik dinleme platformlarına alternatif olarak kullanıcılara sunulan reklamsız bir müzik dinleme keyfi sunan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Özellikleri ise şu şekilde;
  • Tamamen reklamsız bir Müzik dinleme deneyimi,
  • Dahili hafızaya kaydettiğiniz müzikleri internet olmasa dahi dinleme keyfi,
  • Telefonunuz kilitliyken müzik dinleme keyfi.
YouTube Premium Almaya Değer Mi?
YouTube Premium özelliğini ön plana çıkaran özellikleri rakipleriyle karşılaştırmaya çalışacağım. Bu karşılaştırmalar neticesinde gerçekten almaya değer olup olmadığını, ihtiyacınız olup olmadığını karar verebilirsiniz.
YouTube Music vs Apple Music vs Spotify
4686

Kullanıcı Deneyimi ve Erişilebilirlik

Apple Music
Apple tarafından sunulan Apple Music uygulaması içerisinde toplamda 5 sekme bulunuyor. Oldukça temiz ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Bu sekmelerden birincisi çalma listeleri, sanatçı, albümler ve indirilen müziklere erişebileceğiniz Kütüphane sayfasından oluşuyor. İkinci sekme ise "Sizin İçin" olarak adlandırılıyor. Bu sekme Apple algoritması tarafından beğenileriniz ve dinlediğiniz müzikler göz önünde bulundurularak oluşturuluyor. Şahsen oldukça sevdiğim bir sekme :) Üçüncü sekme ise "Göz At" olarak adlandırılıyor ve Apple'ın oldukça başarılı editör ekibi tarafından önerilen müzik ve çalma listeleri yer alıyor. Dördüncü sekme "Radyo" olarak adlandırılıyor ve geleneksel radyolardan ziyade günümüze uygun bir radyo deneyimi sunuyor. Elbette son sekme ise dilediğiniz şarkıyı arayıp bulabileceğiniz arama sayfasına yer veriyor.
Spotify
Spotify uygulaması varsayılan olarak karanlık bir mod ile karşımıza çıkıyor. Ana sayfanızda son zamanlarda çaldığınız şarkılar ve bazı önerilere yer veriliyor. Bunun yanı sıra 2 sekmeye daha sahip olan uygulamanın diğer sekmeleri ise isminden de anlayabileceğiniz üzere "Arama" ile dilediğiniz müziği aramanıza, "Kitaplığın" sekmesi ile de kaydettiğiniz ve indirdiğiniz müziklere ulaşabileceğiniz sekmeye geçiş yapabilirsiniz.
YouTube Music
YouTube tarafından sunulan müzik uygulamasının ana sayfası sıkça dinlediğiniz müzikler ve önerilere yer verir. Bunun yanı sıra 2 ayrı sekmeye daha sahiptir. Bunlardan birincisi "Hotlist" olarak adlandırılmıştır ve belki şaşırabilirsiniz ama videolara yer verir bunun nedeni ise tahminime göre YouTube'un aslında bir video platformu olmasıdır. Diğer sekme ise "Kitaplık" olarak adlandırılmıştır ve tahmin edeceğiniz üzere kaydettiğiniz müzik, çalma listeleri ve indirilen müziklere yer verir. Karanlık bir moda sahip olan uygulama Spotify ile karşılaştırıldığında gerçekten karanlık olduğunu hissettiriyor diyebilirim. Spotify daha çok koyu gri bir renk tonuna sahip. Arama bölümünü ise ekranın sağ üstüne yerleştirmiş durumda.
Benim Seçimim
Kullanıcı deneyimi konusunda Apple'ın nasıl bir politikaya sahip olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bu müzik uygulamasına da yansımış gibi duruyor. İhtiyaç duyabileceğimiz her şey elimizin altında güzelce parçalara ayrılmış. Ayrıca karanlık mod pek haz ettiğim bir özellik değil, müzik insanın ruhunu canlandırması gereken bir şey içini karartması gereken değil.

Öneriler

Apple Music
Apple Music servisi için görevlendirilmiş oldukça yetenekli ve profesyonel bir editör ekibi bulunuyor. Bunun yanı sıra tavsiye motoru beğeneceğiniz şarkıları seçmekte gerçekten başarılı diyebilirim.
Spotify
Spotify rakibi Apple Music servisini takip ediyor. Editör ekibi başarılı çalma listeleri ve parçalar sunuyor. Algoritması ise bazı durumlarda Apple Music servisinin gerisinde kalıyor diyebilirim ama genel anlamda oldukça başarılı.
YouTube Music
YouTube Music rakiplerine oranla henüz yeni bir platform olmasına karşın açıkça belirtilmiyor olsa da bir Google servisi olması nedeniyle Google ve YouTube aramalarınızdan yola çıkarak öneriler sunduğuna neredeyse eminim. Google'ın arama ve öneriler konusunda başarısı da göz önünde bulundurulursa önerileri oldukça yerinde olacaktır diye düşünüyorum.
Benim Seçimim
Daha öncesinde Apple Music uygulamasını aktif olarak kullandığımı söylemiştim fakat Öneriler konusunda seçim yapmam gerekirse elbette YouTube Music birkaç adım önde götürüyor diyebilirDİM. Zira Apple ve Spotify dinlemek istediğiniz şarkının adını hatırlamadığınız ve sözlerini yazdığınız senaryolarda sonuç sunamıyordu. Fakat dün (20.07.2019) tarihinde Apple Music uygulamamı açtığımda üst alanda bir bilgilendirme çıktı ve artık sözleri yazarak şarkıları bulabileceğim belirtiliyordu. Bu durumda Apple ve YouTube Music şarkı sözlerini yazdığınızda karşınıza bir anda aradığınız şarkıyı sunmakta fakat Spotify biraz geride kalıyor diyebiliriz :)

Fiyatlandırma

Apple Music
Apple Music: 13,99 TL
Apple Music Aile: 20,99 TL (Toplam 6 Kişi)
Apple Music Öğrenci: 6,99 TL
Spotify
Spotify Premium: 13,99 TL
Spotify Aile: 20,99 TL (Aynı Adreste, Toplam 5 Kişi)
Spotify Öğrenci: 6,99 TL
YouTube Music
YouTube Premium: 16,99 TL
YouTube Premium Aile: 25,99 TL (Toplam 5 Kişi)
YouTube Music: 13,99 TL
YouTube Music Aile: 20,99 TL (Toplam 5 Kişi)
Benim Seçimim
Bireysel Paket: her platform 1 puanı hak ediyor.
Aile Paketi: Apple Music benden 1 puan kapıyor.
Öğrenci Paketi: Apple ve Spotify 1'er puan daha kazanmayı hak ediyor.
Sonuç; Apple 3, Spotify 2 ve YouTube 1 puanla fiyatlandırma değerlendirmesini tamamlıyor.

YouTube MusicApple MusicSpotify
Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi
Öneriler
Fiyatlandırma

4694

YouTube Premium vs Netflix
Doğrusu bu iki platformun karşılaştırmasında kimin üstün çıkacağını az çok hepimiz tahmin ediyor olmalıyız. YouTube Premium içerisinde 2015-2018 yılları arasında aktif olarak yayın yapan YouTube Red platformundan kalan YouTube Originals içerikleri yer alıyor. Netflix ise 1990 yılında başlamış olduğu sektörde içerik bakımından açık ara önde yer alıyor. YouTube Originals platformundan kalan orijinal dizi ve film içerikleri yer alıyor. Elbette bu içeriklerin kalitesi Netflix yapımı film ve dizilerle yarışması maalesef pek mümkün görünmüyor. İçerik kalitesi ve arşivi açısından YouTube Originals ile Netflix karşılaştırmasını yapabilmek için şöyle bir örnek verebilirim; Tofaş ile Ferrari'yi karşılaştırmak :D
Fiyatlandırma
Netflix kullanıcı sayısı ve çözünürlük farkı bakımından farklı fiyatlandırma seçenekleri sunmaktadır. Kullanıcıya sunulan paketler bireysel kullanıcılar için standart çözünürlük dahilinde 17,99 TL, iki kişi ve cihaz için HD çözünürlük dahilinde 29,99 TL, dört kişi ve cihaz için Ultra HD çözünürlük dahilinde 41,99 TL olarak sunulmaktadır.
YouTube Premium platformunda ise çözünürlük ya da kişi sayısı için herhangi bir farklı fiyatlandırma bulunmamaktadır. YouTube Premium bireysel kullanıcılar için 16,99 TL, toplamda 5 farklı kullanıcıya kadar olan aile paketi ise 25,99 TL üzerinden sunulmaktadır.
NetflixYouTube Premium
İçerik kalitesi ve arşiv büyüklüğü.
Fiyatlandırma, uygun fiyat.

Son düzenleme:

Üyelik Yaşı
6 Ay
Ödül
161
ellerine sağlık hocam iphone kullananlar youtube kullanır ama spotifyı asla geçeceğini sanmam

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Öneriler

Apple Music
Apple Music servisi için görevlendirilmiş oldukça yetenekli ve profesyonel bir editör ekibi bulunuyor. Bunun yanı sıra tavsiye motoru beğeneceğiniz şarkıları seçmekte gerçekten başarılı diyebilirim.
Spotify
Spotify rakibi Apple Music servisini takip ediyor. Editör ekibi başarılı çalma listeleri ve parçalar sunuyor. Algoritması ise bazı durumlarda Apple Music servisinin gerisinde kalıyor diyebilirim ama genel anlamda oldukça başarılı.
YouTube Music
YouTube Music rakiplerine oranla henüz yeni bir platform olmasına karşın açıkça belirtilmiyor olsa da bir Google servisi olması nedeniyle Google ve YouTube aramalarınızdan yola çıkarak öneriler sunduğuna neredeyse eminim. Google'ın arama ve öneriler konusunda başarısı da göz önünde bulundurulursa önerileri oldukça yerinde olacaktır diye düşünüyorum.
Benim Seçimim
Daha öncesinde Apple Music uygulamasını aktif olarak kullandığımı söylemiştim fakat Öneriler konusunda seçim yapmam gerekirse elbette YouTube Music birkaç adım önde götürüyor diyebilirim. Zira Apple ve Spotify dinlemek istediğiniz şarkının adını hatırlamadığınız ve sözlerini yazdığınız senaryolarda sonuç sunamazken YouTube Music karşınıza bir anda aradığınız şarkıyı sunmakta :)

YouTube MusicApple MusicSpotify
Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi
Öneriler
Fiyatlandırma
Hatırlıyorsanız geçtiğimiz günlerde yazıyı paylaştığımda YouTube Music'in bir artısı olarak sözlerden şarkıyı bulduğunu belirtmiştim. Dün Apple Music uygulamama yansıyan güncelleme ile birlikte artık Apple Music şarkı sözlerini yazdığımız senaryolarda da aradığımız şarkıyı tak diye karşımıza çıkarıyor. :)
Alıntıda turuncu belirttiğim yerlerde ufak güncellemeler yaptım. (İlk mesajdan kontrol edin alıntıda eski bıraktım bilerek.)

caminci

Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
6 Ay
Ödül
161
Spotify'ın en çok haftalık keşif olayını beğeniyorum.Asla daha önce dinlediğim bir şarkıyı önüme çıkarmıyor ve zevklerime de uygun şekilde öneriler sunuyor.Apple music kullanmadığım için yorum yapamayacağım ancak fazla kullanmasam da Youtube Music'in şarkı keşfetmek isteyenler için biraz geride kaldığını söyleyebilirim.Öneriler genelde popüler şarkılar olarak sunuluyor bana.Benim için Youtube Music'in artı yönü ise Spotify da olmayan amatör şarkıcılar ve yine telif hakkı yüzünden Spotify da yayınlanamayan coverlar.Youtube Music'in de tabi ki telif olayı var ancak Youtube da telif yememiş cover şarkıları müzik uygulamasının videolar kısmında size sunuyor.

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
Spotify'ın en çok haftalık keşif olayını beğeniyorum.Asla daha önce dinlediğim bir şarkıyı önüme çıkarmıyor ve zevklerime de uygun şekilde öneriler sunuyor.Apple music kullanmadığım için yorum yapamayacağım ancak fazla kullanmasam da Youtube Music'in şarkı keşfetmek isteyenler için biraz geride kaldığını söyleyebilirim.Öneriler genelde popüler şarkılar olarak sunuluyor bana.Benim için Youtube Music'in artı yönü ise Spotify da olmayan amatör şarkıcılar ve yine telif hakkı yüzünden Spotify da yayınlanamayan coverlar.Youtube Music'in de tabi ki telif olayı var ancak Youtube da telif yememiş cover şarkıları müzik uygulamasının videolar kısmında size sunuyor.
Her platformun kendince ufak farkları ve avantajları var kişiler kendi zevkleri ve kullanım alışkanlıklarına göre tercihini yapmalı :)

enginozturk

Geliyorum..
Yönetici
Moderator

Üyelik Yaşı
7 Ay
Ödül
161
@enginozturk hocam sizce youtube adblock engeli koysa ne olur ?
Kısa vadede Youtube ve Youtuber gelirleri artar ama uzun vadede trafik artacağı için reklama olan reklamveren bütçeleri hızlı tükenir, sistemde boşluk oluşabilir ara ara o yüzden koymaz :)

Bibors Borsa, Döviz ve Kripto para hakkında her şey.